U Fužinama je 25. studenog 1828. rođen Franjo Rački, hrvatski političar i povjesničar, čovjek kojega se na prvi spomen uglavnom veže uz Josipa Juraja Strossmayera i osnutak tada Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti.
Ta je znanstveno-kulturna ustanova primarno bila zamišljena kao institucija koja će se baviti proučavanjem kulture i jezika svih južnoslavenskih naroda te njihovim znanstvenim dostignućima.
Na čelo akademije, kao njezin prvi predsjednik, Franjo Rački stupio je 1866. i idućih dvadeset godina provodio svoj program proklamiran 1860., baziran uglavnom na zajedništvu i bratstvu svih Južnih Slavena.
Između ostaloga bio je političar, publicist i povjesničar koji je školovanje započeo u rodnim Fužinama, a nastavio u Rijeci, Varaždinu i Senju. U potonjem završava teologiju, za svećenika je zaređen 1852., a u doktora teologije promoviran je u Beču tri godine kasnije.
Iz Senja 1857. odlazi u Hrvatski zavod sv. Jeronima i u Rimu ostaje do 1860. Šest godina kasnije službuje kao kanonik u Đakovu, a potom u Zagrebu.
Zajedno sa Strossmayerom osniva Narodnu stranku i tri je puta biran u Hrvatski sabor. Čitavo to vrijeme piše i proučava povijest Južnih Slavena, pokreće list Pozor, čiji je i glavni urednik te časopis Književnik, prvi hrvatski list koji se bavio nacionalnom poviješću.
Svoj znanstveni rad okrunio je objavljivanjem većeg broja povijesnih djela, od kojih je možda najpoznatije Bogumili i Patareni, gdje iznosi neke hipoteze o nastanku Crkve bosanske. Umro je u Zagrebu, 13. veljače 1894. godine i pokopan na zagrebačkom groblju Mirogoj.
Danas se u Fužinama na rodnoj kući Franje Račkog nalazi spomen-ploča,jedna od ulica nosi njegovo ime, a njemu u čast nazvan je i novouređeni park.
2005. godine osnovana je i udruga »Dr. Franjo Rački« koja različitim manifestacijama i znanstveno-stručnim skupovima daje doprinos istraživanju lika i djela istaknutog hrvatskog intelektualca.